top of page

Oddawanie krwi – krok po kroku

 

1. Zarezerwuj sobie około godziny, weź dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości oraz zjedz beztłuszczowy posiłek przed donacją.
 

2. Zgłoś się do rejestracji dawców i wypełnij kwestionariusz z pytaniami o twój stan zdrowia.
 

3. Po zarejestrowaniu zostaniesz przebadany przez lekarza, któryzakwalifikuje Cie do oodania krwi lub jej składników, albo wyjaśni Ci dlaczego dziś nie możesz oddać krwi.
 

4. W kolejnym etapie zostanie pobrana od Ciebie próbka do badań wstępnych (morfologia) oraz zostanie zbadany poziom hemoglobiny we krwi.

Minimalny poziom hemoglobiny do oddania krwi wynosi:

dla kobiet: 12,5g%
dla mężczyzn: 13,5g%


5. Podczas akcji organizowanych w PWSZ w Koninie dostępne są dla krwiodawców kawa i herbata oraz bardzo często przekąski w postaci owoców i/lub jogurtów. Dlatego gorąco zachęcamy do korzystania z nich.
 

6. Oddawanie krwi pełnej – wybierz rękę, z której chcesz oddawać krew, usiądź wygodnie na fotelu i zanim minie 10 minut oddasz jedną jednostkę krwi (450ml). Oddawanie składników krwi różni się czasem i technicznym sposobem pobierania. Ważne jest aby dobrze się nawodnić zarówno dzień przed oddaniem jak i w dniu oddania, aby sam proces donacji przebiegł sprawniej.
 

7. Wypocznij jeszcze przez około 10-15 minut i odbierz ekwiwalent kaloryczny w postaciczekolad, które mają uzupełnić ubytek energetyczny. W rejestracji możesz też otrzymać zaświadczenie do pracy lub szkoły potwierdzające oddanie krwi w danym dniu, które uprawnia Cię do dnia wolnego od pracy. Więcej informacji o dniu wolnym od pracy znajdziesz w zakładce

 

Dzień wolny dotyczy również uczniów i studentów. Na podstawie zaświadczenia wydawanego przez RCKiK w dniu oddania krwi są oni zwolnieni z zajęć a nieobecność jest usprawiedliwiona. Jednak warto pamiętać,że nie jest to sposób na uniknięcie egzaminu :)


Cały proces oddawania krwi pełnej trwa zwykle mniej niż jedną godzinę
Większość ludzi czuje jedynie lekkie ukłucie igłą, a samo oddawanie krwi jest bezbolesne
Dawca nie ma możliwości zakażenia się, gdyż okolica planowanego wkłucia jest dokładnie odkażana, a krew lub jej składniki pobierane są w warunkach sterylnych do jednorazowych, jałowych zestawów.

 

Nasz Klub widnieje w ewidencji RCKiK pod numerem "19"

Oddając krew w stacji krwiodawstwa pamiętajcie o podaniu tego numeru.


Co robić w dzień oddania krwi

 

Aby jak najlepiej czuć się podczas oddawania krwi jak i po oddaniu, zrób następujące rzeczy:

  • wyśpij się

  • zjedz lekki posiłek przed oddaniem krwi

  • pij dużo soków owocowych i wody zarówno w dniu donacji jak i dzień przed 

  • unikaj nadmiernego fizycznego wysiłku w dniu oddania krwi

     

     

     

     

     

     

     

     

     

bottom of page